کتاب‌خوانی الکترونیکی

آیا همان‌طور که خیلی از تکنولوژی‌ها یا اشیائی که می‌شناختیم در این سال‌ها کم کم ناپدید شدند و به خاطره‌ها پیوستند، کتاب‌ها هم به همین سرنوشت دچار خواهند شد و دیر یا زود جای خودشان را به کتاب‌خوان‌های الکترونیکی خواهند داد؟ شاید برای خیلی‌ها تکنولوژی‌های جدید همیشه جذاب و اغواگر باشند و راحت‌تر با آن کنار بیایند، از طرفی آدم‌هایی را هم می‌شناسم که دچار یک‌جور تکنوفوبیا یا همان تکنولوژی هراسی هستند، اما برای علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی موضوع از چه قرار است آیا آن‌ها حاضرند حس خوب در دست گرفتن یک کتاب، بوی کاغذ و ورق‌هایی که دوست داشتند موقع خواندن آن زیر انگشهایشان لمس‌ کنند را با این کتاب‌خوان‌های دیجیتالی عوض کنند، یا اصلا همین عادت وقت‌گذرانی در کتاب‌فروشی‌ها را کنار بگذارند و کتاب‌های مورد علاقه‌شان را در فروشگاه‌های اینترنتی پیدا کنند و بخرند؟
باید باور کنیم در دنیای امروز که جهان به سرعت تغییر می‌کند و دیجیتالیسم سکانش را به دست گرفته، عصر همه چیز به همان سرعتی به پایان می‌رسد که خاطره‌های ما شروع می‌شوند، تازه شاید بشود کتاب را یک موجود خوشبخت به حساب آورد که در این سال‌ها که دیر آمده‌های نو، مثل نوارهای کاست یا ویدیو خیلی زودتر میدان را واگذار کردند، این پدیده عصر گوتنبرگ همچنان برای ماندن می‌جنگد و بعید هم هست که به این زودی‌ها عشاقش دست از سرش بردارند.
اما اگر می‌خواهیم غافگیر نشویم، نمی‌شود به کمی دورتر فکر نکرد، پس شاید بد نباشد نگاهی بیاندازیم به فهرستی از مزایای کتاب‌های دیجتیال بر انواع کاغذی‌شان، همان مزایایی که برخی را بر آن داشته که از پایان عصر کتاب‌های چاپی دم بزنند:
• کتاب‌خوان‌های الکترونیکی کیفیت کتاب‌خوانی را بالا می‌برند بخاطر این‌که خوانندگان قادر خواهند بود مثلا اندازه و نوع فونت حروف را خودشان انتخاب کنند کاری که در شکل کتاب‌های فعلی امکان‌پذیر نیست.
• حمل و نقل ساده‌تر کتاب که می‌تواند باعث شود شما به عنوان یک علاقه‌مند به کتاب‌خوانی احساس خیلی بهتری در سفر و جابه‌جایی‌ها داشته باشید. به کمک کتاب‌خوان‌های الکترونیکی می‌توانید چندین کتاب را بدون این‌که جا یا وزن بیشتری اشغال کنند همراه خودتان به این‌ طرف و آن‌ طرف ببرید.
• هر کجا که باشید و فقط با دسترسی داشتن به اینترنت امکان خرید کتاب مورد علاقه‌تان را در هر ساعت از شبانه روز و هر مکانی دارید و لازم نیست حتما به کتاب‌فروشی رجوع کنید.
• کتاب‌های الکترونیکی ارزان‌تر از کتاب‌های کاغذی هستند، پس پول بیشتری را صرفه‌جویی می‌کنید.
• برای کتاب‌های الکترونیکی نیازی به کتابخانه در خانه‌تان ندارید و به این ترتیب جای بیشتری خواهید داشت و موقع اسباب‌کشی هم دردسر کمتری.
• کتاب‌های الکترونیکی این قابلیت را دارند که به راحتی با انواع مختلف دستگاه‌های دیجیتال هماهنگ شوند، به شرطی که شما ترجیح دهید می‌توانید آن‌ها را در موبایل، لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی هم بخوانید.کتاب را می‌شود در همین شکل کتاب بودنش یک موجود زنده به حساب آورد، وقتی بوی باران تمام نشدنی ازلابه لای سطرهای صد سال تنهایی مارکز بیرون می‌زند یا سرمای سخت روسیه را در کنارت حس می‌کنی با ابله داستایوفسکی یا آناکارنینای تولستوی توی دستت. نمی‌دانم کتاب‌های دیجیتال همین حس‌ها را به ما خواهند داد یا نه، اما آمار فروش سایت آمازون که بزرگترین کتاب فروشی آن‌لاین دنیا به حساب می‌آید به ما می‌گوید که این روزها در مقابل هر ۱۰۰ کتاب گالینگور ۱۴۳ کتاب دیجیتال می‌فروشد و این یعنی این‌که دنیای کتاب و کتاب‌خوانی احتمالا بیشتر از هر وقت دیگری در حال تغییر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *