افزونه‌ی “بعد بخوانید”

به نسبت خیلی‌ها مدت چندانی نیست که اینترنت‌گردی با مرورگر فایرفاکس را تجربه می‌کنم اما همین زمان هم آنقدر بوده که من را به یکی از علاقه‌مدان پر و پا قرص این مرورگر تبدیل کند، تا جایی که حالا وب‌گردی بدون فایرفاکس برایم یک‌جور شکنجه است.

اما برای همه‌ی آن‌هایی که با فایرفاکس یا کروم کار می‌کنند به غیر از همه‌ی مزایای برتر این مرورگرها، احتمالا جذاب‌ترین ویژگی‌شان امکان استفاده از افزونه‌هایی است که توانایی آن‌ها را افزایش داده و تخصص‌های ویژه‌ای را به قابلیت‌ این مرورگرها اضافه می‌کند. توانای‌هایی که گاهی دامنه‌ی آن‌ها به کاربردهای کاملا خاص برای فعالیت‌ها یا شغل‌های مشخص هم می‌رسد، مثل افزونه‌هایی که به کمک کارهای تحقیقی محققان می‌خورند، یا افزونه‌هایی برای روزنامه‌نگاران یا برنامه نویسان صفحات وب.
به عنوان یک کاربر فایرفاکس یا کروم شما احساس می‌کنید می‌تواند ایده‌ها و آرزوهای بیشتری در اینترنت داشته باشید. یکی از این ایده‌ها برای من به این مسئله بر می‌گشت که چطور بتوانم صفحات زیادی را که در حین انجام کار در اینترنت باز می‌کردم مدیریت کنم، این صفحات معمولا خیلی وقت‌ها آنقدر مهم نبودند که بخواهم آن‌ها را بوک‌مارک کنم، چون مثلا به صفحات داخلی سایتی مربوط می‌شدند که شاید بعدا کم‌تر سر و کارم به آن‌ها بر می‌گشت، و از طرفی نمی‌توانستم فوری این صفحات را ببندم چون آن مطلب بخصوص را نیاز داشتم. در این‌جور موارد بالاخره راه حل‌هایی وجود داشت که از حوصله توضیح خارج است، و البته بیشترشان هم وقت‌گیر و خسته کننده بودند.
اما مدتی است که با کمک افزونه Read it later یا “بعد بخوانید” تا حد زیادی این مشکل برای من بر طرف شده، در واقع با “بعد بخوانید” شما به جنگ Overload اطلاعات می‌روید.
این افزونه یک آیکون در گوشه نوار ابزار مرورگر فایرفاکس یا کروم در اختیار شما می‌گذارد که با اشاره کردن به آن، صفحه مورد نظر در فهرست جداگانه‌ای قرار می‌گیرد و شما بعد و سر فرصت می‌توانید به آن رجوع کنید.

اگر کاربر گوگل ریدر هستید همین قابلیت را در ریدر هم خواهید داشت.
این افزونه این امکان را به کاربر می‌دهد که صفحات را به ترتیب جدید به قدیم یا برعکس آن و همچنین بر اساس تیتر مطلب یا سایت فهرست کند.
علاوه بر این در کنار تیتر هر مطلب شما سه گزینه خواهید داشت:
Text view که این امکان را می‌دهد تا صفحات مورد نظرتان را بدون عکس و هر گونه حاشیه‌ای داشته باشید، تقریبا شبیه صفحاتی که با گزینه پرینت در بعضی سایت‌ها مشاهده می‌کنید، اما امتیاز این گزینه در این است که وقتی گزینه پرینت هم در دسترس نیست همان کار را به خوبی انجام می‌دهد ( متاسفانه این گزینه در مورد سایت‌های فارسی عملکرد درستی ندارد).
گزینه Edit که امکان تغییر در تیتر، تگ گذاری و برچسب زدن را برای ایتم‌ها در دسترس قرار می‌دهد.
و گزینه Mark as read که هر وقت دیگر کاری با ایتمی نداشته باشید می‌توانید با این گزینه آن را حذف کنید.
این افزونه امکان استفاده از ایتم‌ها را در حالت Offline نیز فراهم می‌کند، همچنین با کمک امکان Sync و باز کردن یک اکانت شما می‌توانید ایتم‌های خودتان را بر روی کامپیوتر‌های دیگر هم در دسترس داشته باشید.
درRead it later امکانات بیشتری هم هست که اگر کاربر آن شدید خودتان کشفش خواهید کرد، چون من قصد ندارم این نوشته را خیلی طولانی کنم.
Read it later را از این‌جا نصب کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *