زوال محبوبیت عمومی کاپیتالیزم

افزایش بدهی‌ها و کاهش درآمد، مقایس مشترک هزینه‌های بحران اقتصادی محسوب می‌شوند. اما یک نظرسنجی جدید که در سطح جهانی انجام شده نشان دهنده‌ی مسئله دیگریست که شاید خسارتش زیان‌بارتر باشد: یعنی کاهش حمایت از کاپیتالیزم. این بیشتر در کشورهایی مشخص است که به طور معمول تجسم سیستم بازار آزاد بوده‌اند. در سال ۲۰۰۲ ، ۸۰٪ آمریکایی‌ها کاملا مطمئن بودند که سیستم بازار آزاد در جهان بهترین است. اما در ۲۰۱۰ این حمایت به ۵۹٪ کاهش یافته، فقط اندکی بالاتر از۵۴٪ متوسط ۲۵ کشوری که نظرسنجی در آن‌ها انجام شده است. چین ظاهرا کمونیست، با ۶۸٪ یکی از قویترین حمایت کنندگان از کاپیتالیزم در جهان را دارد که این رقم بالاتر از ۶۶٪ سال ۲۰۰۲ است. نمره برزیل هم ۶۸٪ است، و آلمان با ۶۹٪ در بالاترین مکان قرار دارد.

فرانسه، یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، به روند ضد کاپیتالیستی خود در جایگاهی مجزا ادامه داد. فقط ۶٪ فرانسوی‌ها “قویا” حامی بازار آزاد هستند، یعنی پایین‌تر از حمایت اندک ۸٪ در سال ۲۰۰۲٫ علاوه بر این کسانی که “تا حدودی” موافق برتری کاپیتالیزم بوده‌اند رقم ۳۰٪ را نشان می‌دهد، که پایین‌تر از ۴۲٪ سال ۲۰۰۲ است. ترکیه (یکی از بازارهای آزاد با سابقه‌ای موفق) همان سطح پیشین از حمایت کننده را حفظ کرده است، البته با اندکی کاهش، یعنی با ۲۷٪. در اروپا فقط به نظر می‌رسد تنها اسپانیا حامیان بیشتری را جمع کرده است، با افزایش گرایش از ۳۷٪ در سال ۲۰۰۲ به ۵۱٪. هندی‌ها روی کاغذ برندگان بزرگ اصلاحات بازار آزاد محسوب می شوند، که تاثیرش را نمی‌شود دید: حمایت از ۵۸٪ به ۷۳٪ کاهش داشته است.

زوال طالع سرمایه‌داری در بین آمریکاییان با درآمد کمتر از ۲۰،۰۰۰‌هزار دلار مشخص است. حمایت آن‌ها از بازار آزاد از ۷۶٪ به ۴۴٪ فقط طی یک سال کاهش داشته است. این تحقیق توسط مؤسسه GlobeScan یک شرکت نظر سنجی انجام شده که رئیس آن Doug Miller می‌گوید بازار کسب و کار آمریکا در آستانه از دست دادن توافق اجتماعیش با طبقه متوسط است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *