گوگل پلاس در مقابل فیس‌بوک (بخش اول)

از روز اولی که گوگل پلاس وارد شد گویا مقایسه آن با فیس‌بوک اجتناب ناپذیر به‌نظر می رسید. در این‌باره نظر شخصی من نزدیک به این مطلب است، اما خیلی‌ها دوست دارند که این مقایسه را در قالب یک رقابت بین دو غول رسانه‌ای دنبال کنند:

فیس‌بوک در مقابل گوگل‌ پلاس: راند اول

اکنون که گرد و غبارها فرو نشسته‌ و خبری از تب و تاب نخستین نیست، شاید زمان بهتری‌ست برای داوری درباره‌ی این‌که کدام یک بهترند: فیس‌بوک یا گوگل پلاس؟ اگرچه قضاوتی مشخص ممکن نیست، اما قطعا جوانب مثبت و منفی برای هر دو وجود دارد. در این یادداشت به استدلال‌های برنده برای فیس‌بوک می‌پردازیم.

۱- همه آن‌جا هستند.  جذب کردن ۷۵۰ میلیون نفری که در فیس‌بوک حاضرند کار غول‌آسایی برای گوگل پلاس به نظر می‌رسد، در شرایطی که فیس‌بوک امکان صحبت و ارتباط راحت را بین آن‌ها و دوستان‌شان فراهم می‌کند. بیشتر این ۷۵۰ میلیون وقتی از خودشان می‌پرسند ( به زحمتش می‌ارزد؟) جوابی برای آن ندارند.

۲- فیس بوک با آغوش باز به فعالیت‌های تجاری خوش‌آمد می‌گوید. در حالی که گوگل پلاس به تازگی و بدون هیچ هشدار قبلی صفحات تعداد زیادی از فعالیت‌ها تجاری را تعطیل کرد. در مقابل، رقیبش به تازگی فیس بوک برای کارهای تجاری را راه اندازی کرد.

۳- گستردگی امکانات خاص. مثل بخش رویدادها (وقایع) ، صفحات، سؤالات، مکان‌یاب، فیس بوک تجاری، گروه‌ها  و لیستی که می‌شود آن را همچنان ادامه داد، فیس‌بوک از نظر امکانات مشخص غنی است. بنابراین وقتی شما به طراحی یک فعالیت درصحنه رسانه‌های اجتماعی دست می‌زنید خود به خود با امکانات فراوانش دست بالا را دارد.

۴- فیس بوک یک موفقیت تثبیت شده است. ۷۵۰ میلیون کاربر. آمار دروغ نمی‌گویند. مردم کار با فیس‌بوک را دوست دارند و به طور مرتب کاربر آن هستند. فعالین تجاری هم یک تعامل خوب با کاربران دارند و همچنین یک درآمد مشخص از آن.

5 دیدگاه در “گوگل پلاس در مقابل فیس‌بوک (بخش اول)

  1. در یک نگاه خیلی ساده و حتی از نظر ظاهری گوگل پلاس در مقایسه با فیس‌بوک فاقد آن جذابیت کافی برای بدست آوردن مخاطب وسیع و عام است.
    به نظرم شاید ساختار گوگل پلاس متخصصین را راضی کند اما چندان عامه‌پسند نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *