ده کلید موفقیت برای دانشجویان روزنامه‌‌نگاری

آدام وست بروک معتقد است اگر چه چشم‌اندازهای کاری روزنامه‌نگاری چندان امیدوار کننده نیستند اما این مانع از آن نمی‌شود که هر ساله تعداد زیادی دانشجو با امید و آرزوهای بزرگ وارد این رشته نشوند. او به صد مرکز آموزش روزنامه‌نگاری در بریتانیا اشاره می‌کند و دانشجویانی که مدت‌هاست از مسائل وب ۲ عبور کرده‌اند و بیشترشان به راحتی با رسانه‌های اجتماعی کار می‌کنند، برای نمونه از دانشجویان جدیدش در دانشگاه کینگزستون یاد می‌کند و تجربه‌های شخصی که آن‌ها با ابزارهای چند رسانه‌ای دارند (اگرچه این تجربه‌ها به نظر کافی نمی‌رسند).

در چنین شرایطی است که رقابت در بازار کارسخت‌تر خواهد شد. پس داشتن یک مدرک کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری، یک وبلاگ، گذراندن درسی درباره‌ی درست کردن ویدئوها، یا حتی سر و صدا به پا کردن در توئیتر یا فیس‌بوک هم نمی‌توانند چندان مهم به حساب بیایند. در واقع این کارها را خیلی ها انجام می‌دهند که بیشترشان هم دانشجو یا فارغ التحصیل روزنامه‌نگاری نیستند.

بنابراین اگر شما می‌خواهید در بیین یک جمعیت زیاد متفاوت باشید، باید راه دیگر را در پیش بگیرید، آدام وست‌بروک در همین رابطه ۱۰ پیشنهاد کاربردی برای موفقیت به دانشجویان تازه وارد ارائه می‌کند که با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم:

  1. هر روز بنویسید: شما به عنوان دانشجوی روزنامه‌نگاری باید عاشق نوشتن باشید، پس بنویسید، بنویسید و بنویسید. خود نوشتن مهم است لازم نیست خیلی در این‌باره فکر کنید.
  2. هر هفته نوشتن در وبلاگ: من گفتم که این کافی نیست که یک وبلاگ داشته باشید، اما این به معنای این هم  نیست که شما نباید یک وبلاگ داشته باشید. این یک پلت‌فرم خیلی خوب است که باعث می‌شود شما مجبور به نوشتن شوید، به این ترتیب شما می‌توانید عقاید مختلف را به محک آزمایش بزنید ( و چه بسا خودتان صاحب نظر بشوید) شما باید با ایجاد و انتشار مطلب در اینترنت احساس راحتی کنید
  3. یادگیری پلت‌فرم‌های جدید: شما به همه‌ی پلت‌فرم‌های جدید از Storify گرفته تا Audioboo, Vimeo, Tumblr, Bundlr نیاز دارید. لازم هم نیست در کار با همه‌ی آن‌ها حرفه‌ای باشید. یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و با آن شروع کنید.
  4. تمرین با چند رسانه‌ای‌ها: این یک شانس خوب است که شما در دوره‌ی روزنامه‌نگاریی که می‌گذرانید روش درست کردن فیلم‌های ویدئویی و کار با عکس و صدا را یاد بگیرید. اما نکته اصلی تمرین است. یک ترم دانشگاهی نمی‌تواند شما را به اندازه کافی آماده و صاحب تجربه‌ی لازم در روایت‌گری گزارش کند، یعنی همان‌قدر که شما برای متفاوت شدن از دیگران به آن نیاز دارید. بنابراین سعی کنید هر هفته دست به تجربه‌های نو و خلاقانه در این زمینه‌ها بزنید، این باید برای شما تبدیل به یک عادت بشود، خودتان را مجبور کنید به این کار، این روش بهترین تضمینی است که شما برای بهتر شدن خواهید داشت.
  5. بیشتر بخوانید و کمتر تلوزیون تماشا کنید: من این را هر سال به دانشجویان خودم گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم: بهترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که تلوزیون را از زندگی خودتان حذف کنید (یا دست کم تماشای آن را تا حد ممکن کم کنید). آن وقت شما از وقت بیشتری که بدست می‌آورید متعجب خواهید شد، همانطور که سلول‌های مغزتان را از این بابت حفظ خواهید کرد. از این زمان برای مطالعه استفاده کنید.
  6. فیلم‌های بیشتری تماشا کنید: فیلم‌ها دو چیز را به شما درس خواهند داد: چه‌طور یک داستان را خوب تعریف کنید، و این‌که چگونه آن‌ها را به صورت تصویری ارائه کنید.
  7. به صورت خودآموز مهارت‌های وب را یاد بگیرید: من درباره‌ی HTML و CSS حرف می‌زنم. لازم نیست شما بیشتر از مهارت‌ها پایه در آن‌ها پیش بروید، اما این یک مزیت بزرگ برای شماست که مغلوب این کدها نشوید. خیلی خوب است اگر شما خودتان با خودآموز‌ها این مهارت ها را فرا بگیرید بدون این که بخاطرشان هزینه‌ای بدهید. کار مشکلی نیست و به راحتی در اینترنت می‌توانید منابع رایگان را پیدا کنید.
  8. داده‌ها و کار با آن‌ها: اگر حتی اندکی علاقه به اعداد دارید یا می‌دانید که چطور یک صفحه از اطلاعات را در یک فایل اکسل توضیح دهید، احتمالا یک شغل خوب در پایان دوره کارشناسی ارشد در انتظار شماست به شرطی که بتوانید مهارت خود را ارتقا بدهید. اما در این مورد هم سعی کنید این کار را از طریق خودآموز انجام دهید. با ساختن Mshup، اینفوگرافیک و بیان یک داستان بر اساس آمار و در نهایت انتشار آن در وب سایت.
  9.  در برنامه‌های بیشتری حاضرشوید: اگر بخواهیم به یک علاقه‌ی مشترک بین روزنامه‌نگارها اشاره کنیم باید از برگزاری جلسه‌های ملاقات یاد کنیم: همین جلسه‌های بحث و گفتگو. اینترنت در پیدا کردن این‌گونه گردهمایی‌ها به شما کمک خواهد کرد. پس رفتن به این جلسه‌ها را فراموش نکنید. در ضمن اگر نزدیک محل زندگی شما هیچ جلسه‌ای وجود نداشت خوب ترتیب برگزاری یک جلسه را بدهید.
  10. برای شجاعان و باهوشان واقعی: اگر شما این‌جا هستید و می‌خواهید که حتما برنده شوید، پیشنهاد من به شما این است که نشریه‌ی خودتان را راه اندازی کنید همین حالا که هنوز در حال درس خواندن هستید، یک بازار مشخص را در نظر بگیرید و با تعداد دیگری از دوستانتان دست به کار شوید و یک مجله  آن‌لاین را راه اندازی کنید. هزینه چندانی نخواهد داشت و می‌توانید از وقت آخر هفته‌ برای انجام این کار استفاده کنید، و از وقت‌های فراغت برای پر کردن محتوای آن : مقاله، ویدئو و مصاحبه. همچنین از رسانه‌های اجتماعی نیز برای به اشتراک گذاشتن آن کمک بگیرید. چرا همین الان دست به کار نمی‌شوید؟ مطمئن باشید بعد از اتمام دوره دانشگاه خیلی سخت خواهد بود که در جهان واقعی چنین فرصت‌هایی داشته باشید ، دوره دانشگاه بهترین زمان برای چنین تجربه‌هایی‌ست.

 اگر همه‌ی آن‌چه گفتم کارهای سختی به نظر می‌رسند، باید بپذیریم که همین‌طور است. شما باید با انگیزه باشید، جاه‌طلب باشید و مصمم. در واقع شما باید سخت‌تر کار کنید تا به موقع ویدئوها را فیلم‌ برداری و آماده کرده و بر روی سایت بگذارید یا مجله را به روز کنید، خلاصه باید به هر ترفندی که هست یک زمان‌بندی مناسب برای کارها داشته باشید در حالی که مشغول تحصیل هم هستید. شما باید همواره به ایده‌های جدید خوش‌آمد بگویید و کنجکاوانه تحولات این رشته را دنبال کنید.

یک دیدگاه در “ده کلید موفقیت برای دانشجویان روزنامه‌‌نگاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *