تعریفی دیگر از رسانه‌های اجتماعی

خانم میندی مک آدامز که از استادان شناخته شده‌ی روزنامه‌نگاری آن‌لاین است در یادداشتی‌ تعریف مورد نظرش از رسانه‌های اجتماعی را به این صورت ارائه می‌دهد:

سیستم‌های دیجیتالی که امکان هویت‌سازی از طریق پروفایل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات را به افراد می‌دهند.

اما توضیحات او درباره‌ی این تعریف:

۱- اصطلاح سیستم دیجیتال روش دیگری برای اشاره به رسانه‌هاست. واژه دیجیتال را ترجیح می‌دهم چون رسانه‌های اجتماعی را شامل رسانه‌های چاپی، آنالوگ و نحوه‌ی پخش آن‌ها نمی‌دانم.

۲- کلمه “رسانه” معادل واژه “شبکه” نیست. بنابراین زمانی که ما درباره‌ی شبکه‌های اجتماعی بحث می‌کنیم، منظورمان متفاوت از وقتی است که درباره‌ی رسانه‌ی اجتماعی حرف می‌زنیم.

۳- اگر هیچ لینکی به پروفایلی که به اشتراک گذارنده یک آیتم است وجود نداشته باشد (در واقع اگر پروفایلی نباشد)، ما با رسانه‌‌های اجتماعی سر و کار نداریم. پروفایل مشخصه‌ای‌ست که از طریق آن افراد را دنبال می کنیم یا دنبال نمی‌کنیم، با آن‌ها دوستیم یا نیستیم – به بیان ساده‌تر آن‌ها را در مجموعه خودمان شامل می‌کنیم یا مانع از ورود آن‌ها می‌شویم.

۴- منظور از اشتراک‌گذاری در این‌جا به معنی حرکت دو طرفه‌ی اطلاعات است، در مقابل سیستم‌های رسانه‌ای سنتی اخبار که حرکت اطلاعات در آن‌ها یک‌طرفه‌اند.

به اشتراک‌گذاری اشاره دارد به  یک گروه جهت‌دار، ما اطلاعات را با گروه خودمان به اشتراک می‌گذاریم. حتی اگر آن‌چه به اشتراک گذاشته‌ایم به سرعت از محدوده‌ی گروه خارج شود. در اشتراک‌گذاری انتظار پس‌فرست (بازخورد) وجود دارد.

۵-  اما اطلاعات، شما ممکن است به جای آن از کلمه‌ی پیام “استاتوس” خبر، یا داده‌ها استفاده کنید. اطلاعات می‌تواند به شکل عکس، صدا، نقشه، سمبل‌ها، ویدیو، و غیره باشد. و البته اطلاعات می‌تواند به صورت متن یا لینک به هر یک از این انواع را نیز شامل شود.

موارد دیگری هم می‌توان به این تعریف‌ اضافه کرد، اما بیم آن وجود دارد که باعث شلوغی و سردرگمی تعریف بشوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *