چگونه از پاورپوینت برای یک ارائه خوب استفاده کنیم

Good PowerPoint Presentation

وقتی از ما خواسته می‌شود در مقابل مخاطبان حرف بزنیم، به ندرت انتظار می‌رود که همین‌طور ساده شروع به روخوانی یک متن در مقابل دیگران کنیم. بنابراین، ارائه اطلاعات به گونه‌ای که برای مخاطب جالب و شوق‌ برانگیز باشد به معنی این است که ما به چیزی بیشتر از ورق زدن اسلاید‌های پُر شده با تعداد زیادی نکته‌های علامت‌گذاری شده احتیاج داریم. در این‌جا با الهام از کتاب ذن پرزنتیشن نوشته‌ی رینولدز به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌توانند به بهتر شدن یک پرزنتیشن کمک کنند:

۱- پیام اصلی خود را تعریف کنید. اول از همه در نظر بگیرید که چرا شما این سخنرانی را ارائه می‌کنید؟ قبل از این‌که به سراغ پاورپوینت بروید، سعی کنید در یک جمله پرزنتیشن‌تان را تعریف کنید. مطمئن شوید که هر قسمت از پرزنتیشن‌ در این پیام منظور شده است.

۲- محتوا پادشاه است. از شما خواسته شده که اطلاعات ارائه کنید، نه یک کلیپ هنری. مطمئن شوید که محتوای پرزنتیشن مناسب و مورد علاقه مخاطبان است، و پیام اصلی شما را پشتیبانی می‌کند. کل پرزنتیشن را قبل از این‌که به سراغ پاورپوینت بروید بنویسید.

۳- از کلمه پردازی در Word پرهیز کنید. پاورپوینت یک جایگزین یادداشت‌های پرزنتیشن نیست. نباید آن در بردارنده‌ی همه‌ی محتوای پرزنتیشن‌تان کنید. اگر این‌طور شد، چه دلیلی دارد مخاطب بیاید بنشیند و به صحبت‌های شما گوش دهد، مگر نه این‌که می‌تواند این اطلاعات را در جای دیگری هم بخواند؟

۴- “ساده نگه داشتن” به هر حال شما می‌توانید از پاورپوینت استفاده کنید و آن را در اختیار دارید، اما اسلاید‌های‌تان را ساده نگه دارید. چرا باید با فهرست بلند از نکات برجسته و علامت‌گذاری شده از اعتبار سخنرانی خودتان بکاهید، در حالی‌ که  می‌توانید از یک تصویر قابل توجه یا آماری که محتوای شما را پشتیبانی می‌کند استفاده کنید؟ برجسته‌سازی نکته‌ها را برای یادداشت‌های پاورپوینت نگه دارید.

۵- حرف بزنید، نخوانید. با وجود این ‌که حالا محتوا و اسلاید‌های پاورپوینت جالبی برای شروع آماده‌اند، شما هنوز احتیاج به ارائه با شور و شوق و با اعتماد به نفس اطلاعات دارید. سخنرانی‌تان را تمرین کنید. دوباره تمرین کنید. از پشت کامپیوتر بلند شوید. با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار کنید. خودتان را از دست کلمه به کلمه خواندن یادداشت‌ها خلاص کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *