پنج اشتباه ناموجه در ارتباط با تکنولوژی

در مورد تکنولوژی و نقشش در زندگی ایده‌های مختلفی وجود دارد، اما در یک تعریف ساده می‌شود تکنولوژی را فقط از جنبه‌ی ابزاری در نظر گرفت و نه بیشتر. به عنوان ابزار، تکنولوژی جادو نمی‌کند – معجزه‌ای در خودش ندارد و اسرارآمیز هم نیست. با این وجود بیشتر تکنولوژی‌های جدید تا مدتی حداقل برای بخشی از مردم همه‌ی این خصوصیات را دارند، مبهم‌ا‌ند، و استفاده از آن‌ها کاری طاقت‌فرسا و نشدنی به نظر می‌رسد. از طرف دیگر قدرت کار کردن با تکنولوژی‌های نوین امروزه یک توانایی محسوب می‌شود که می‌تواند امتیازی برای برخی افراد در مقابل آن‌هایی به حساب بیاید که به نوعی از قافله‌ی آن عقب مانده‌اند.

ابزارهای اجتماعی، گجت‌ها، وسایل جدید، اپلیکیشن‌ها یا سیستم‌ عامل‌ها فرقی نمی‌کنند، یا شما باید با یک طرح مشخص توانایی کار کردن با آن‌ها را بدست آورید یا این‌که آن‌ها خودشان دیر یا زود شما را دور خواهند زد.

اجتناب از این پنج اشتباه می‌تواند یک راه حل در این ارتباط باشد:

۱- ناتوانی در صرف زمان کافی برای یادگیری

در واقع  بیشتر وقت‌ها مشکل در یادگیری و استفاده  و کار با تکنولوژی‌های جدید نیست، بلکه دشواری در زمان مورد نیازی است که شما باید صرف آن کنید. شما باید میل به آن را در خودتان بوجود بیاورید. این یک‌ نوع سرمایه‌گذاری است که به خوبی می‌توانید انتظار داشته باشید که نتیجه‌اش به شما بر می‌گردد. پس با خودتان رو راست باشید، آیا زمان کافی برای استفاده از تکنولوژی‌های نوین را برای خودتان بوجود آورده‌اید؟

۲- ناتوانی در ارتقاء تکنولوژی به سطحی بالاتر و کافی

در این مورد مسئله هم به سخت‌افزار و هم به نرم‌افزار مربوط است. مثل استفاده از یک لپ‌تاپ زیر خاکی مربوط به سال‌ها پیش و یا کار با نسخه‌های از رده خارج یک نرم‌افزار، یا کار با موبایلی که امکان استفاده از ایمیل در آن وجود ندارد. به هر حال در این مورد نمی‌شود پیشنهاد مشخصی داد و مثلا گفت بروید حتما یک محصول اپل را بخرید. اما این را هم بدانید که استفاده از ابزاری که کارآیی وکیفیت قابل توجهی ندارد مثل این است که بخواهید میخ را به جای چکش با آجر بکوبید. بله ممکن است، اما چندان موثر نیست. البته اگر شما یک چکش بخرید احتمالا همه‌ی زندگی به شما خدمت می‌کند، اما وقتی شما یک ابزار تکنولوژیک می‌خرید باید این را در نظر بگیرید که عمر مفید مشخصی دارد و زمانی باید آن را با یک نسخه‌ی جدیدتر که کارآمدی بیشتری دارد تعویض کنید.

۳- ترس از تجربه

این دیگر یک خیانت ناموجه است. وقتی شما از تجربه کردن ابزار جدید می‌ترسید، به طور مشخصی توانایی‌تان را در پیدا کردن راه‌حل‌های موثر برای مشکلات کاهش می‌دهید، یا از کیفیت اجرایی کار خودتان کم می‌کنید. ترس شما را از برداشتن قدم‌های رو به جلو باز می‌دارد، و در این مورد ترس اغلب از ناتوانی است، یا ترس از پیچیدگی، ترس از آشفتگی، یا فقط یک ترس ساده قدیمی از ناشناخته‌ها. مفهوم این ترس‌ها قابل درک است، و همچنین دانستن‌یست که هزینه غلبه بر این ترس‌ها کم هم نیست. اما توجه کنید همان‌طور که ترس در همه‌ی موارد دیگر زندگی مانعی در راه هدف‌هاست، در این مورد هم مانعی بر سرعت شما در رسیدن به اهداف و طرح‌های‌تان است.

۴- نادیده گرفتن تکنولوژی به مثابه یک طریقت

این یکی واقعا ناامید کننده است. برخی افراد همان‌طور چشم‌شان را بر ابزارهای تکنولوژیک می‌بندند که کبک سرش را زیر برف می‌کند (البته اگر واقعا این کار را انجام دهد). حقیقت این است که تقریبا هر کاری را در زندگی می‌توان بدون استفاده از تکنولوژی انجام داد، و خیلی از مردم برای سال‌ها به همین روال زندگی کرده‌اند. پس ساده‌ترین کار این است که ما هم همان سبک را بدون تغییر دنبال کنیم. در این وضعیت شما مجبور نیستید به مسائل سخت فکر کنید یا ریسک چندانی داشته باشید. آن‌ها که این‌طور عمرشان را سپری می‌کنند با این احساس واهی که بگذاربقیه‌ی دنیا از تکنولوژی استفاده ‌کنند، اما ما سرسختانه از آن پرهیز می‌کنیم، هیچ وقت از خودشان نمی‌پرسند چرا؟ چرا نباید حداقل آن‌ها را آنقدر بشناسیم که بفهمیم اصلا چه کارهایی از این‌ ابزارها ساخته است. باور کنید این نادیده گرفتن خوشحالی به بار نمی‌آورد – این فقط تنبلی‌ست.

۵- باور به این‌که تکنولوژی تنها راه حل است

این آخری برای توازن لازم است، آخرین اشتباه ناموجه این است که باور کنیم تکنولوژی بهترین ابزار برای همه کار است. که البته این‌طور نیست. تکنولوژی فاکتور موثر و پیش‌برنده‌ای‌ برای خیلی از مسائل است، اما در خیلی از موارد هم شیوه‌های بهتری وجود دارد، و حتی در برخی موارد خیلی بهتر. برای مثال، تکنولوژی امکان مکالمه، گفتگو و بحث را به شیوه‌های مختلف و با امکانات جالب فراهم می‌کند. اما به هر حال زمانی که شما رو در رو با افراد به گفتگو می‌نشینید  به نتایج بهتری می‌رسید و ارتباط مؤثر‌تری با آن‌ها برقرار می‌کنید. پس سعی کنید بیشتر دور یک میز کنار یکدیگر بنشینید  و حرف بزنید تا از تکنولوژی برای آن استفاده کنید. یا این‌که اگر زمان بگذاریم و محتوای منحصر به فرد خودمان را تولید کنیم خیلی بهتر از وقتی خواهد شد که آن را از جایی در وب برداریم. یا ترجیح بدهیم وقت بگذاریم و خودمان سر از موضوعی در آوریم، به جای این‌که تصمیم‌مان را به رتبه‌بندی اجتماعی یک سایت متکی کنیم.

 امروزه شکافی گسترده در توانایی‌ها، ارزش‌ها، و کیفیت زندگی بین آن‌هایی که در کار با ابزارهای تکنولوژی موفق هستند و آن‌هایی که این توانایی را ندارند وجود دارد. از نظر پیشرفت انسانی، این فاصله در حال افزایش است. وقتی صحبت از تکنولوژی‌های قابل استفاده می‌شود- باید بگوییم که مردم زیادی زندگی‌شان را بدون آگاهی از آن‌ها سپری می‌کنند. بهتر است ما یکی از آن‌ها نباشیم…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *