پنج موردی که تیم کوک بهتر از استیو جابز عمل کرد

یک سال از زمانی که تیم کوک به عنوان مدیر عامل و جانشین استیو جابز در اپل انتخاب شد می‌گذرد، در آن زمان شاید نگرانی‌هایی درباره‌ی آینده‌ی اپلِ بعد از جابز وجود داشت، در حالی که در روزهای گذشته شاهد بودیم که اپل عنوان با ارزش‌ترین شرکت در تاریخ جهان را بدست آورد. شاید سایه‌ی جابز برای همیشه بر روی  جاینشنان او سنگینی کند اما به هر حال کوک روش‌های متفاوت و مخصوص به خودش را هم داشت:

۱- تیم کوک به چین رفت

مشکلات کارخانه‌های اپل در چین و شرایط بد کاری آن‌ها از مدت‌ها قبل مطرح بود. اما این تیم کوک بود که بالاخره تصمیم گرفت در این زمینه کاری انجام دهد. بعد از این‌که نیویورک تایمز گزارشی از هزینه‌ی انسانی ساخت یک آی‌پد ارائه داد، کوک به چین رفت و از کارخانه‌ها بازدید کرد. کاری که استیو جابز هرگز انجامش نداده بود.

 کوک همچنین از یک موسسه کارگری خواست تا به طور مستقل از کارخانه‌ی فاکسکان و بخش‌های دیگر تولید بازرسی کنند. تحقیقات مشخص کرد که کارگران اغلب بیش از ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. از آن پس به نظر می‌رسد زمان‌بندی دیگری برای کار کارگران در نظر گرفته شد.

۲- کوک شرایط تحقیرآمیز برای کارمندان ایجاد نمی‌کند

در این مورد ما درباره‌ی تک تک ۶۰۰۰۰ هزار کارمند اپل حرف نمی‌زنیم. اما نشانه‌های کوچکی هست که زیردستان تحت رهبری کوک خوشحال‌تر از وقتی هستند که جابز حاکم بود. در گزارش آدام لاشینسکی برای مجله فورچون – از یک جلسه‌ی سالانه بازنشستگی که برای مدیران ارشد اپل برگزار شده – آمده که فضای جلسه شاد و حتی همراه شوخی و خنده بوده است، یعنی در تضاد کامل با اندوه و ترسی که استیو جابز در جلسات باعثش می‌شد. در این مورد اگر به کتاب بیوگرافی والتر ایزاکسون هم مراجعه کنید در بخش‌های مختلف می‌بینید که جابز به سرزنش زیر دستانش برای بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی می‌پردازد. کوک در مقابل به نظر می‌رسد خودش را هم ردیف آن‌ها قرار می دهد.

۳- کوک یک مک داک خسیس نیست

استیو جابز ویژگی‌های زیادی داشت اما “نیکوکاری” را نمی‌شود از جمله‌ی آن‌ها برشمرد. اما کوک فقط یک هفته بعد از این‌که جانشین جابز شد برنامه‌های خیرخواهانه‌اش را شروع کرد. برنامه‌هایی که معمولا بیشتر کمپانی‌های آمریکایی انجام می‌دهند، اما اپل برای اولین بار انجام می‌داد، از جمله‌ی این برنامه‌ها یک کمک ۵۰ میلیون دلاری به به بیمارستان استنفورد بود.

در حالی که برای استیو جابز هیچ مورد آشکار و عمومی از کمک نیکوکارانه ثبت نشده است.

۴- کوک بخشی از کوه پول اپل را به اشتراک گذاشت

این البته دقیقا بخشش یا نیکوکاری نیست، اما باید آن را مثبت در نظر گرفت. در حالی که جابز کسی نبود که برای سرمایه‌گذاران از ذخایر پر از پول اپل به هیچ طریقی هزینه کند. کوک با آن مخالفتی نداشت. در فوریه اپل میزان سود سهام را مشخص کرد و همچنین قول داد اپل ۱۰ میلیون دلار برای خرید سهام  هزینه کند. از این طریق کوک به دنبال این است که سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک را تشویق کند تا برای سال‌ها پول‌شان را در اپل نگه‌دارند.

۵- کوک اپل را صاحب یک تن پول کرد

البته مهمترین مسئله برای سرمایه‌گذاران قیمت خود سهام است – که مورد جالبی‌ست. در یک سال، کوک اپل را ۷۷ درصد ثروتمندتر کرد. در اولین روز، سهام اپل ۳۷۶ دلار معامله می‌شد. در حالی که امروز ۶۶۷ دلار خرید و فروش می‌شود. این در نهایت باعث بوجود آمدن ۳۵۳ میلیارد دلار بیشتر می‌شود. البته اعتبار جابز برای نشان دادن مسیر صعود مشخص است، اما این کوک بود که شرکت را برای رسیدن به قله راهنمایی کرد.

یک دیدگاه در “پنج موردی که تیم کوک بهتر از استیو جابز عمل کرد

  1. البته نقش خود شرکت را هم در نظر بگیریم. شرکت اپل شرکتی است با راهبردهای مشخص، ساختارهای محکم و یک فرهنگ سازمانی نهادینه شده. به همین دلیل این شرکتی کاغذی نیست. نقش رهبر را هم باید در نظر گرفت. خیلی‌ها معتقد بودند که کوک نمی‌تواند. اما او نشان داد تا این جا که توانسته است. در بدترین حالت جلوی پیشرفت اپل را نگرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *