چگونه “داده‌های بزرگ” جهان را تغییر می‌دهند

Big data

برخورد اولیه‌ی ما با پدیده‌های جدید و ناآشنا متفاوت است. بعضی وقت‌ها خیلی زود کنجکاو می‌‌شویم و تا همه‌ی موضوع دستگیرمان نشود دست بردار نیستم، گاهی هم ترجیح می‌دهیم بی‌توجهی کنیم، یک جور لجبازی از سر بی‌حوصلگی یا کم اهمیت دیدن مسئله‌ای که برایمان اولویتی نداشته یا ندارد.

اصطلاح Big Data که می‌شود آن را به داده‌های بزرگ یا بزرگ داده‌ها ترجمه کرد ممکن است الان برای شما آشنا یا غربیه باشد، ممکن است باعث کنجکاوی‌تان بشود یا نشود، شاید هم اصلا ترجیح بدهید نسبت به آن بی‌اعتنا باشید. اما از همین الان می‌شود گفت که با پدیده‌ای سمج سر و کار داریم، که می‌خواهد به هرطریق وارد زندگی‌تان بشود حتی اگر شما اهل هیچ عدد و رقم و داده‌ای هم نباشید.

پیدایش آن‌چه امروز به ” داده‌های بزرگ” معروف شده به این معنی است که  شرکت‌ها، دولت‌ها و سازمان‌‌ها می‌توانند از طریق جمع‌آوری، تحلیل و بکارگیری با مهارت اطلاعات به نتیجه‌گیری‌هایی غیر قابل باور و شگفت انگیز برسند. در این‌جا نگاهی داریم به پنج موردی که از طریق آن داده‌های بزرگ باعث تغییر جهان شده یا می‌شوند:

۱- داده‌های بزرگ به عنوان سلاحی مرگبار: میدان‌ نبردهای سنتی حالا در باریکه‌ای از هوا حل شده‌اند. در عصر داده‌های بزرگ، اطلاعات مرگبارترین سلاح است و قدرت نفوذ برای داشتن مقدار بیشتری از آن رقابت نظامی امروز را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو تکنولوژی نظامی بیش از هر زمانی تحت شعاع وزن اطلاعاتی است که از طریق ماهواره‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و مهارت‌های سنتی بدست می‌آیند.

برای نمونه دولت اوباما “طرح اولیه‌ی داده‌های بزرگ” را در وزارت دفاع با برنامه‌ای به نام XDATA راه اندازی کرد. این برنامه که برای آن ۲۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده به تجزیه و تحلیل مجموعه‌های بزرگ داده‌ها در زمان ضبط می‌پردازد. پردازش‌های موثرتر اطلاعات به آن‌ها در ساخت تسلیحات پیشرفته‌تر کمک می‌کند، مانند ساختن هواپیماهای بدون سرنشینی که هم هوشمند‌تر باشند و هم مرگبارتر.

۲- حفظ زمین: فراتر از قدرت بخشیدن به خشونت هواپیماهای بدون سرنشین و افزایش درآمد خرده فروشی‌ها، داده‌های بزرگ می‌توانند کارهای خوبی هم برای جهان انجام دهند. به گوگل ارت نگاه کنید، یک پلت‌فرم اوپن سورس از داده‌های بزرگ که به پژوهش‌گران این امکان را داد تا برای اولین بار یک نقشه با کیفیت و با رزولوشن بالا از جنگل‌های مکزیک ترسیم کنند. ترسیم چنین نقشه‌ای با استفاده از کامپیوترهای قدیمی ممکن بود بیش از سه سال طول بکشد، اما با استفاده از اطلاعات گسترده‌ی موتور گوگل ارت در کمتر از یک روز انجام شد.

۳- تماشای خرید شما: داده‌های بزرگ می‌توانند به معنای سود بیشتر باشند. از طریق فهمیدن آن‌چه شما می‌خواهید امروز بخرید، شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌توانند به ترسیم آن‌چه بپردازند که شما فردا قصد خریدش را دارید – در واقع حتی پیش از آن‌که شما انجامش دهید.

خرده فروشی‌های آن‌لاین مثل آمازون اطلاعات خرید و عادات خرید ما را در مقیاس وسیع ضبط می‌کنند، جالب این‌که امروز حتی خرده فروشان آجر و ملات هم شروع به ضبط این اطلاعات کرده‌اند. یک کمپانی هوشمند به نام RitailNext به شرکت‌هایی مثل Brookstone و American Apparel در ضبط ویدیو از مشتری‌ها وقتی که آن‌ها درحال جستجو و خرید هستند کمک می‌کند.

با تبدیل سیگنال مسیر یک خریدار به ۱۰۰۰۰ نقطه‌ی اطلاعاتی، کمپانی می‌تواند ببیند که چطور آن‌ها در مسیر فروشگاه حرکت کرده‌اند، کجاها ایستاده‌اند و چطور این مسیر به خرید منجر شده است.

۴- تحقیقات علمی در اوردرایو: داده‌ها برای مدت‌های طولانی سنگ بنای اکتشافات علمی بوده‌اند، و با داده‌های بزرگ – و توان پردازشی عظیمی که برای فرایند آن مورد نیاز است – تحقیقات می‌توانند به یک نمود حرکتی سریع‌تر برسند.

پروژه ژن‌های انسانی، به گونه‌ای قابل توجه به عنوان یکی از دستاورد‌های علمی و نقطه عطفی در تاریخ انسان در نظر گرفته می‌شود. در بخشی از یک پروژه‌ای ۳ میلیارد دلاری، محققان تقریبا ۲۵۰۰۰ هزار ژنی که سازنده ژنوم انسان است را در ۱۳ سال مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تعیین کردند. با روش‌های پیشرفته‌ی امروزی در جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها، همه‌ی آن فرایند می‌تواند در چند ساعت کامل شود – همه از طریق ابزاری به اندازه یک حافظه USB و با هزینه‌ای کمتر از ۱۰۰۰ دلار.

۵- داده‌های بزرگ و نگرانی‌های بیشتر برای حریم خصوصی: شما ممکن است فقط یک شماره در طرح بزرگی از چیزها باشید، اما این مسئله نمی‌تواند برای همیشه شما را بیمه کند. درست است که داده‌های بزرگ بیشتر در گستردگی‌شان معنا یافته‌اند، اما آن‌ها همچنین درباره‌ی عمق هم هستند.

شرکت‌های بزرگی مثل فیس‌بوک و گوگل فقط داده‌های تعداد وسیعی از کاربران را جمع آوری نمی‌کنند – بلکه آن‌ها عمق غیر قابل باوری از داده‌ها را در اختیار دارند. از آن‌چه شما جستجو می‌کنید و جایی که کلیک می‌کنید تا کسانی که می‌شناسید ( و کسانی که شما را می‌شناسند، و کسانی که آن‌ها می‌شناسند)، بدین ترتیب بازیگران بزرگ وب مالک ذخایر ارزشمندی‌اند که آن‌ها را در مرز دانای مطلق قرار می‌دهد.

براستی تقاطع توانایی تکنولوژیکی، پیشرفت فرهنگی و منافع کجاست، یک چیز مسلم است: داده‌های بزرگ  مسؤلیت‌های بزرگ‌تری را بوجود می‌آورند.

2 دیدگاه در “چگونه “داده‌های بزرگ” جهان را تغییر می‌دهند

  1. ضمن تشکر از مطلب مفیدتون

    واقعاً ارزش اطلاعات و داشتن حجم زیاد اون بسیار امروزه مهم هست. یکی از دوستان ما به تازگی با کمک یکی از بانک املاک معتبر که در مشهد چندین شعبه دارد توانسته اطلاعات ۴ سال گذشته خرید و فروش را استخراج کنند.
    حالا بعد از کمی داده کاوی چنان اطلاعات جالب و عجیبی از آن استخراج شده که فکر کنم ارزش آن برای کسانی که در بازار ملک هستند میلیون ها و شاید میلیاردها باشه.

    اینو برای این گفتم که یک داده کاوی کوچک اینقدر میتونه با ارزش باشه چه برسه به این مواردی که شما مطرح کردید.

    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *