چهار پیشنهاد برای نمایش اسلاید‌‌های پاورپوینت

PowerPoint

هر روز پرزنتیشن‌های مختلفی ارائه می‌شوند که در بیشتر موارد سخنران‌ها به یک روش اسلایدها را نشان می‌دهند. اغلب گفتار آن‌ها با ارائه‌ی اطلاعات هر اسلاید تمام می‌شود و با کلیک به سراغ اسلاید بعدی می‌روند، در حالی که کلمه به کلمه‌ی آن را برای مخاطب می‌خوانند.

این روش به چند دلیل نامناسب است

اول، سخنران‌ فرصتی به مخاطب برای گرفتن اطلاعات نمی‌دهد و او را مجبور می‌کند تا بین جذب مطلب اسلاید یا گوش کردن به گوینده یکی را انتخاب کند.

دوم، مخاطب می‌تواند پنج بار سریع‌تر از سخنران مطلب را بخواند، به این معنی که مخاطب جلوتر است. پس آن‌ها نیازی ندارند که سخنران مطلب اسلاید را کلمه به کلمه برای‌شان بخواند.

سوم، با کلیک کردن برای اسلاید بعدی و قبل از معرفی آن، مخاطب ممکن است نتیجه‌گیری کند که سخنران برای به یادآوردن آن‌چه باید بگوید به دیدن اسلاید بعدی نیاز دارد.

در این‌جا چهار نکته را برای وارد شدن به یک اسلاید جدید در پاورپوینت پیشنهاد می‌کنیم:

۱- آماده کردن

قبل از کلیک کردن برای اسلاید بعدی، ابتدا با ارائه‌ی یک مقدمه از مفهوم اسلاید شنونده را آماده کنید، برای مثال شما ممکن است بگویید:

“تا حالا از طرح ما برای هزاران دلار صرفه‌جویی در بخش حمل و نقل برای سال آینده آگاه شده‌اید، حالا می‌خواهم با شما درباره‌ی کارهای جالبی که با آن پول اضافی می‌شود انجام داد صحبت کنم.”

۲- نشان دادن

وقتی به سراغ اسلاید بعدی بروید که مقدمه‌ی شما برای آماده شدن شنونده‌ها تمام شده است.

۳- سکوت

این بخش سخت‌ترین کار برای سخنران‌ها‌ست. بعد از این‌که به اسلاید بعدی وارد شدید، برای چند لحظه سکوت کنید تا برای مخاطب فرصت گرفتن اطلاعات قبل از این‌که شما دوباره شروع به صحبت کنید فراهم شود – اگر زودتر و قبل از آن‌که آن‌ها شانس برداشت کاملی از اطلاعات اسلاید را داشته باشند صحبت را شروع کنید، مخاطب به هر حال حرف شما را نخواهد شنید. یک مطالعه که در کتاب تعریف زبان بدن نقل شده نشان می‌دهد که وقتی نبردی بین چشم و گوش اتفاق بیافتد، چشم در ۷۰ درصد مواقع برنده است.

بیشتر سخنرانان با سکوت راحت نیستند، بنابراین خیلی زود صحبت را شروع می‌کنند، با این وسوسه بجنگید، شما از زمان مناسب برای شروع دوباره، وقتی چشم‌ها از صفحه برداشته شده و به سمت شما می‌چرخند آگاه می‌شوید.

۴- تکمیل کردن

به طور کلی خواندن یک اسلاید برای مخاطب ارزش چندانی برای او ندارد. چون آن‌ها خودشان این کار را انجام می‌دهند، شما باید کمک کنید که مخاطب آن‌چه را که می‌بیند احساس کند. این کار با افزودن  خلاصه‌‌ای آماده از نکات، یا استفاده از اسلاید به عنوان نقطه‌ی پرشی برای بدست آوردن یک امتیاز بزرگتر امکان‌پذیر است.

برای مثال، در نظر بگیرید که شما بر روی اسلایدی کلیک می‌کنید که در آن خوانده می‌شود:

” با طرح حمل و نقل جدید ۴۲۵۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ صرفه‌جویی خواهد شد”

به جای این‌که آن را برای مخاطب بخوانید، می‌توانید بگویید:

” چه کاری با این ثروت بادآورده‌ی جدید می‌توانیم انجام دهیم؟ ما سه پیشنهاد مختلف برای آن داریم. آن‌ها…

با این امید که این نکات برای پرزنتیشن بعدی شما مفید باشد.

3 دیدگاه در “چهار پیشنهاد برای نمایش اسلاید‌‌های پاورپوینت

  1. با سلام- مطالبتون خیلی جالبه- لطفا در مورد تنظیم وقت سخنرانی و محاسبه ارائه اسلاید متناسب با زمان آموزش دهید.با آرزوی موفقیت و سلامتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *