روش‌های استفاده از فضا در پرزنتیشن

شاید خیلی‌ از ما معلم‌ها یا استاد‌هایی را در کلاس‌های درس مدرسه و دانشگاه به یاد داشته باشیم که با حرکت زیاد در کلاس و بالا و پایین رفتن از یک طرف به آن طرف خاطره‌ی بدی از خودشان در ذهن‌‌مان باقی گذاشته باشند، آن‌ها با این رفتار باعث به هم خوردن تمرکز و آشفتگی ذهنی مخاطبان‌شان می‌شدند. اما از این خاطره‌ها گذشته – استفاده درست از حرکت در پرزنتیشن می‌تواند مزایای قابل توجهی برای یک سخنران به همراه داشته باشد، از جمله این‌که:

 • باعث اضافه شدن انرژی و تنوع به پرزنتیشن می‌شود.
 • شما را با اعتماد به نفس بیشتر نشان می‌دهد – بخاطر این‌که افراد پریشان و با دلشوره بیشتر بر روی یک نقطه از صحنه منجمد شده و هیچ حرکتی ندارند
 • و به عنوان یک پاداش، اگر حرکت داشته باشید، ممکن است در شروع اعتماد به نفس بیشتری احساس کنید. که بخشی ازآن بخاطر این است که حرکت به افزایش آدرنالین در سیستم بدن کمک می‌کند.

حرکت در پرزنتیشن را برای موقعیت‌های مختلف صحنه‌ای که می‌خواهید در آن ارائه داشته باشید طراحی و با آن ترکیب کنید. در تئاتر. به آن بلوک‌بندی می‌گویند. بلوک‌بندی در موقعیت و حرکت کارکترها – همان‌طور که در حین بازی حرکت می‌کنند – تعیین کننده است. شما می‌توانید پرزنتیشن‌تان را بلوک‌بندی کنید. چند ایده در این‌باره را این‌جا با هم مرور می‌کنیم:

۱- پیام اصلی را از بهترین موقعیت بیان کنید

stage-power-position

پیام اصلی هسته و جان کلام شما است. نقطه‌ای را انتخاب کنید جایی که می‌ایستید و پیام اصلی را بیان می‌کنید، آن نقطه باید کاملا در مرکز و نزدیک به مخاطبان باشد.

۲- برای ساختار روی صحنه بودن‌تان نقشه داشته باشید

stage-structure

از فضای فیزیکی صحنه برای طراحی نقشه‌ی ساختار استفاده کنید. این به مخاطب کمک می‌کند که بین بخش‌های مختلف سخنرانی ارتباط برقرار کند. از این نقاط در تمرین و پیش نمایش نزدیک شروع پرزنتیشن استفاده کنید.

۳- از جدول زمانی صحنه استفاده کنید

stage-timeline

جایی که یک روایت یا شرحی متضمن سپری شدن زمان است، جدولی زمانی صحنه را متصور شده و در امتداد آن برای نشان دادن گذشت زمان حرکت کنید. به یاد داشته باشید برای ساختن گذشته سمت چپ مخاطب را در نظر بگیرید نه سمت چپ خودتان را.

۴- اگر در یک مناظره هستید جوانب مثبت و منفی را به یک صورت مورد بحث قرار دهید

stage-pros-and-cons

در یک مناظره، افراد هر طرف بحث در یک طرف متفاوت از صحنه می‌ایستند. اگرچه این‌جا فقط یک راه برای شما وجود دارد، پس می‌توانید این استراتژی را اتخاذ کنید – در یک طرف برای مثبت – و در سمت دیگر برای منفی بایستید.

۵- شرایط فیزیکی بازتاب دهنده پیوستاری دیدگاه‌ها است

stage-points-of-view

نقطه نظرها بر روی یک موضوع اغلب در امتداد یک پیوستار و تسلسل بوجود می‌آیند – از یک منتهی الیه – به میانه‌ی مسیر – و رفتن به طرف منتهی الیه بعدی. جایی که شما روی صحنه قرارمی‌گیرید می‌تواند این مسئله را به همان صورت که شما هر دیدگاه را شرح می‌دهید بازتاب دهد.

۶- به هر گزینه نقطه‌ی خودش را اختصاص بدهید

stage-options

اگر شما درباره‌ی طیفی از گزینه‌ها بحث می‌کنید، همان‌طور که به شرح آن می‌پردازید برای هر گزینه در یک نقطه مشخص بایستید. زمانی که بعدا به یک دیدگاه در پرزنتیشن‌تان بر می‌گردید به همان نقطه برگردید.

۷- زمان داستانی

stage-storytelling

یک بخش عمومی از صحنه را برای داستان‌گویی اختصاص دهید. هنگامی‌که یک داستان الهام بخش تعریف می‌کنید موثرتر است که همان‌طور که صحبت می‌کنید به اطراف حرکت کنید. شما به این سو و آن سوی محدوده می‌روید همان‌طور که در حال صحبت و گفتگو هستید.

۸- برای تاکید بیشتر نزدیک شوید

stage-dialogue

اگر شما به طور طبیعی چند قدم عقب‌تر از مخاطب می‌ایستید، پس می‌توانید جلو رفتن برای تاکید را بکار بگیرید. حرکت به سمت مخاطب قدرتمندانه و حتی تهدید آمیز است. اما شما در واقع می‌توانید به یک نفر نزدیک شوید و به هر جایی نگاه کنید. شما تاثیر قدرتمندانه‌ای می‌گذارید بدون این‌که تهدیدآمیز باشید.

۹- رقص با اسلایدها

stage-datashow-screen

اضافه کردن نمایش اسلایدها فاکتور پیچیده‌ای است. بخصوص اگر بخواهید راحتی و آسوده خاطری خودتان را تا حد ممکن حفظ کنید. بهتر است صفحه نمایش اطلاعات را تا اندازه‌ای کنار صحنه قرار دهید. اگر صفحه در مرکز صحنه است، به آسانی ممکن است از یک سخنران به یک متصدی نمایش اسلایدها تبدیل شوید. اما اگر در کنار باشد، شما می‌توانید در آرامش موقعیت قدرتمندانه‌تان را حفظ کنید.

3 دیدگاه در “روش‌های استفاده از فضا در پرزنتیشن

 1. با سلام
  ممنون از ارائه ی با حال و خفن تون . خیلی از این مطلب استفاده کردم آخه قراره چند روز دیگه جایی تدریس کنم
  بازم از این مطالب ارائه بفرمایید.
  موفق باشد

 2. با تشکر نکات مثبت بود من تازه دارم وبلاک شما رو میبینم نمیدونم راجع به طرز حرف زدن و نحوه جلب توجه مخاطب از طریق نگاه و قدرت کلام هم مطلبی دارید یا خیراگر موجود نیست لطفا از تجربیاتتون در این مورد بذارید
  مرسی

  1. ممنون از نظر شما، در واقع قصد داشتم در مورد نکاتی که گفتید هم مطلب آماده کنم، اما متاسفانه فرصت نشده – امیدوارم در آینده به این نکات هم بپردازم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *